poniedziałek, 28 marca 2016

Jak zaakceptować siebie?

Witam wszystkich :)
Z tego względu że na moim blogu pojawiają się same posty nietematyczne, dziś postanowiłam to zmienić. Piszę o tym temacie gdyż często spotykam się z nim u moich znajomych czy nawet u mnie.
Jak zaakceptować siebie? Wydaje mi się, że jest to jedna z trudniejszych czynności.

Samoocena to uogólniona postawa w stosunku do samego siebie, która wpływa na nastrój oraz wywiera silny wpływ na pewien zakres zachowań osobistych i społecznych. Podstawą samooceny jest samowiedza, czyli zespół sądów i opinii, które jednostka odnosi do własnej osoby. Te sądy i opinie dotyczą właściwości fizycznych, psychicznych i społecznych. Dzieli się na sześć filarów: świadomość, niezależność, prawość, celowość, asertywność oraz samoakceptację.
Codziennie budzisz się z myślą "po co ja w ogóle wstaje? po co ktoś ma widzieć moją ochydną twarz?". Parzysz w lustro i masz ochotę je rozbić. Otaczają Cię osoby 'idealne' które nie dość że są ładne, to jeszcze im się udaje w życiu.


Otóż musisz wiedzieć że NIKT nie jest idealny. Każdy ma wady, problemy ale i każdy ma zalety i powodzenie w życiu. Nie wierzę, że nie nawidzisz w sobie zupełnie wszystkiego. Tak z ręką na sercu, znajdź w sobie zalety które rzeczywiście Ci się podobają a następnie wypisz je na kartce. Uświadomisz sobie, że są rzeczy, które w sobie lubisz.. To już zburzy kompletne przekonanie że siebie nie akceptujesz. Jest też ta druga strona, na której wypisujesz swoje wady.. i teraz zobacz, jak trudno było Ci pisać swoje zalety, a jak łatwo wady. Kiedy masz je już napisane, najpierw zastanów się, czy to co napisałaś, rzeczywiście jest prawdziwe.. czy tylko Ty tak sobie ubzdurałaś, czy może ktoś Ci to wmówił. Właśnie w tym momencie włącza się myślenie. Twój umysł spostrzega to, co napisałaś, porozumiewa się z bazą danych w naszym mózgu i sam temu zaprzecza. Wtedy przychodzi myśl "przecież wcale tak nie jest". Zaczynasz myśleć racjonalnie, dostrzegasz rzeczy, których wcześniej nie doceniałaś, nie starałaś się ich 'zrozumieć'.

Jeśli na Twojej 'złej' kartce piszesz ogólnikami np. "jestem brzydka", "jestem egoistką"-rozbij to na poszczególne czynniki, żebyś widziała co konkretnie Ci się nie podoba i jak możesz to zmienić.

W momencie kiedy pewne rzeczy zostaną, musisz je zaakceptować. Poprostu. Zaakceptuj to, jaka jesteś, skoro są rzeczy których się zmienić nie da to po co się nad nimi użalać??
 Gdy powiesz "Zgadzam się" to twój umysł przestanie nasuwać Ci myśl że jesteś taka taka czy taka. Wszystko zależy od Twojego podejścia! Pamiętaj, że od akceptacji, samoocenie zależy POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI. 
Poczucie własnej wartości to stan psychiczny powstały na skutek elementarnej, uogólnionej oceny dokonanej na własny temat.

” W systemie wartości człowieka nie ma nic ważniejszego – bardziej decydującego o jego rozwoju psychicznym i motywacjach – niż szacunek, którym darzy on samego siebie”. 

Niskie poczucie własnej wartości kieruje całym naszym życiem.
Człowiek który je posiada nie znajdzie lepszej pracy, bo uważa że na nią nie zasługuje, nie będzie szukać swojej miłości ponieważ kto by go chciał, będzie wycofywał się dosłownie z wszystkiego bo jest niepewny swoich sił.
Najgorszymi skutkami niskiego poczucia własnej wartości jest moim zdaniem manipulacja i wykorzystywanie. Człowiek traci własne życie, a ktoś inny nim steruje.

JAK TEMU ZAPOBIEC?
KROK I

Zrezygnuj z dążenia do ideału. Ideały nie istnieją. Nie ma idealnych ludzi, choć czasem mamy wrażenie, że ktoś jest blisko. Jednak im lepiej znamy tę osobę, tym mniej w niej ideału.


KROK II

Przyznaj sobie prawo do popełniania błędów i ponoszenia porażek. Życie jest ciągłą zmianą, jest falą. Są przypływy i odpływy. Cykliczność jest częścią natury. Gorsze momenty są wpisane w ludzki los na tej planecie.


KROK III

Płyń pod prąd!

Wiem, że z prądem wygodniej i mniej energii zużywasz, tylko czy aby na pewno płyniesz tam, gdzie chcesz dopłynąć? Sprawdź, co się stanie, jeśli przez jakiś czas będziesz inna niż otoczenie, inna, niż sama chcesz. Zrób coś inaczej niż dotychczas. 

KROK IV

Weź odpowiedzialność za swoje życie.


KROK V

Zacznij podejmować samodzielne decyzje! 


KROK VI
Poświęć sobie trochę czasu i przypomnij sobie, o co Ci chodzi w życiu.

8 komentarzy:

 1. trudno jest zaakceptować siebie, ale z czasem i z pomocą, da się wszystko :)

  http://fit-pasja.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak ma sie wsparcie to jak najbardziej! :)

   Usuń
 2. Ja staram się akceptować siebie ;D

  Zapraszam:
  unnormall.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawie napisany post! Aż chce się czytać o czymś wartościowym :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. staram się akceptować ale jest trudno, wolę się zmienić i polubić. :)

  http://little-jay999.blogspot.co.uk/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja do tej pory siebie nie umiem ale jestem na dobrej drodze! :)

   Usuń